Šioje pamokoje pasimokysime, kaip į SolidWorks programą įsikelti piešinį ar nuotrauką ir trimačio iškėlimo įrankiu pagražinti kai kuriuos elementus. Savo darbui pasirinkau Lietuvos herbą – Vytį. Pirmiausiai susiradau norimą vaizdą Google paieškoje, spusteliu jį dešiniu pelės klavišu ir pasirenku „Išsaugoti paveikslėlį kaip…“ arba „Save image as…“ funkciją. Įsidėmėkite, kur išsaugojote savo piešinį – dažniausiai tai būna „My pictures“ katalogas bibliotekoje.

001

 

Paleidžiame SolidWorks programą, sukuriame naują projektą – renkamės New>Part.
002003

 

Kairiajame ekrano krašte pasirenkame plokštumą, kurioje dirbsime. Pavyzdžiui, norėdami savo nuotrauką pasidėti tarsi „ant stalo“, pasirinksime „Top“ plokštumą. Jeigu nuotrauka turėtų stovėti lyg atremta į sieną – „Front“ arba „Right“. Besirenkant plokštumą matysime besikeičiantį jos modelį ekrano darbinėje aplinkoje.

004

 

Iš įrankių meniu pasirenkame mygtuką „Sketch“. Tuomet viršutiniame programos meniu einame „Tools>Sketch tools>Sketch picture…“

006

 

Atsidariusiame lange naviguojame į mūsų piešinio ar nuotraukos saugojimo katalogą – mūsų atveju „My pictures“, pasirenkame savo vaizdą.

007

 

SolidWorks darbo lauke matomas mūsų herbas. Kairėje pusėje esančiame meniu galime pakeisti jo matmenis, jeigu to reikia. Pvz. planuoju atsispausdinti savo darbą, ir noriu, kad jis tilptų į 12×10 cm dėkliuką. Nepamirškite varnele pažymėti langelio „Lock aspect ratio“ – kitaip jūsų darbas išsikraipys. Jeigu esate patenkinti rezultatu, spaudžiame žalią varnelę OK ir judame toliau.008

 

Pelės ratuku nusistatykime patogų darbui matymo lauką. Jūsų vaizdas bus atsuktas tiesiai į jus, taigi dirbti bus patogu. Kadangi aktyvus mūsų Sketch režimas, pasirenkame linijos įrankį „Line tool“ ir kimbame į darbus. Spustelėdamas pelę pasirinktame taške pradedu vedžioti karžygio kontūrą. Stengiamės kad linijos niekur nesikirstų tarpusavyje – vėliau teks pyktis su programa 🙂

010

 

Atrodo, visas darbas apvedžiotas tvarkingai. Liko uždaryti kontūrą – tai padaryti būtina, jei norite iškelti savo brėžinį. Kai linijos pradžia ir pabaiga sutaps, šalia pelės žymeklio pasirodys mažas geltonas ratukas – reiškia, kad jūsų darbas baigtas. Spaudžiame žalią varnelę OK. Nepamirškite, oranžinis taškelis ant pelės smaigalio rodo, kad jūsų pelė yra ant nubrėžtos linijos galo – to prireiks sukertant linijas.011

 

Spaudžiame įrankių juostos mygtuką „Exit Sketch“. Jeigu viskas gerai, jūsų darbe turi matytis melsvos linijos aplink raitelį. Iš karto pasirenkame netoliese esančią kortelę „Features“, pasirenkame mygtuką „Extruded Boss/Base“.

012  013

 

Mūsų pažymėtas kontūras pakeičia spalvą į geltoną, kairėje atsiranda meniu – jau galime iškelti raitelį. Tą galima padaryti tempiant pele pilką rodyklę, esančią jūsų piešinio centre, arba įrašant ranka iškėlimo aukštį kairėje pusėje esančiame meniu – tai tikslesnis būdas. Kai esame patenkinti rezultatu, spaudžiame žalią varnelę OK. (Jeigu vis dar matote herbą atsuktą tiesiai į save ir nežinote ką daryti – pabandykite nuspausti pelės ratuką ir pajudinti pelę – nustebsite 🙂 ).

015014

 

Po iškėlimo turime pilką raitelio formos kūną. Tačiau nesimato mūsų herbo paveikslo – jo prireiks, jeigu norėsime sukurti smulkesnes detales. Padarykime savo darbą permatomą su „Display Style“ mygtuku. Po to pakartokime vaizdo įsikėlimo procedūrą, kurią jau darėme – programa nusprendė, kad mums nuotraukos nebereikia 🙁

016

 

Dabar brėžinio kontūrai matomi tik labai nežymiai – užtat matome paveikslą, pagal kurį išpiešime detales. Pasirinkime savo vaizdo orientaciją „iš viršaus“ (View Orientation mygtukas yra šalia „Display style“).

Spustelkime mygtuką „Sketch“, tuomet spustelkime pele bet kur ant raitelio – bet ne ant raudono fono – turime pasirinkti savo išsikeltos figūros vidų. Linijos aplink raitelio pakraštį šiek tiek pamėlynuoja. Kaip ir pirmąjį kartą, taip ir dabar renkamės „Line Tool“ ir pažymime detales, kurias norėsime dar labiau iškelti arba iškirpti. Galime pradėti nuo raudonų plotų žirgui po kaklu ir raiteliui šalia kairės rankos. Pažymime linijomis du uždarus kontūrus, spaudžiame OK ir OK. Einame į Features kortelę ir renkamės „Extruded Cut“ įrankį – jis iškirps norimo gylio įdubą ar skylę per mūsų pasirinktas figūras. Kairėje esančiame meniu pasirenkame „Through All“ – bus padaroma kiaurymė per visą mūsų brėžinį.

019 024

Kai iškirptos nereikalingos brėžinio sritys, metas pasirinkti, kurias detales norėsime iškelti labiau. Iškelkime karžygio skydą, o ant jo vėliau dar labiau iškelsime Vyčio kryžių. Vėl spustelkime ant raitelio – stengiamės nepataikyti ant raudonų plotų. Renkamės kortelę „Sketch“, mygtuką „Sketch“, savo mėgstamiausią linijos brėžimo įrankį ir piešiame kreivę aplink skydą. Kaip visada, nepamirškite uždaryti kreivės sugaudami pelės žymekliu mažą oranžinį tašką bei geltoną žiedo formos žymeklį.

0č0

 

Spaudžiame OK ir OK, einame į „Features“, „Extruded Boss/Base“. Pasirenkame iškėlimo aukštį naudodami pilkąją rodyklę (nepamirškite patogiau pasisukti savo darbo nuspaudę pelės ratuką) arba meniu ekrano kairėje ir spaudžiame OK. Pakeičiau Display Style, kad aiškiai matytųsi rezultatas – karys su skydu.

021

 

Grįžtame prie View Orientation mygtuko, pasirenkame Top vaizdą. Pabandykime iškelti dar porą detalių, pavyzdžiui, kardą su dėklu. Kaip ir pirmuosius kartus, Sketch kortelėje įsijunkime Sketch režimą, spustelkime ant raitelio korpuso  ir apibrėžkime ginklus naudodami linijos įrankį. Taip pat galime apskritimu apibrėžti porą žirgo apkaustų. Pabaigę spaudžiame OK, OK, Exit Sketch.022

 

Eikime į Features kortelę, pasirinkime kitą įrankį – Instant 3D. Spustelkime pele ant vienos iš mūsų brėžinio linijų – pasirodys žalia apvali rodyklė. Tempkime ją į viršų. Visi mūsų ką tik pažymėti kontūrai kyla į viršų, būdami vienodo aukščio. Išjungiame Instant 3D mygtuką. Turime iškeltas detales.

023

 

Metas pereiti prie paskutinės dalies – skydo kryžiaus. Viską darome kaip ir anksčiau: Sketch kortelė ir Sketch mygtukas, spaudžiame ant mūsų iškelto skydo, pasirenkame linijos brėžimo įrankį ir piešiame. Nepamirškime – uždaras kontūras. Pabaigę piešti spaudžiame OK, OK. Išsikviečiame Features kortelę, renkamės įrankį Extruded Cut, pagaminsime įdubą ant skydo.

Kairėje esančiame meniu pasirenkame Direction 1 kryptį „Blind“. Įvedame norimą iškirpimo gylį – 40mm mūsų darbe tikrai pakaks. Jeigu norite, spustelkite ir ten pat esantį mygtuką „Draft“ – pabandykite pasirinkti 15 laipsnių nuolydžio kampą, jūsų kryžius bus įpjautas ne tiesiai, o įstrižu kampu. Kai viskas tinka ir patinka – spaudžiame OK.

025

 

Štai taip atrodo mano užbaigtas Vytis – neabejoju, kad jums pavyko geriau 🙂 Šis karys joja ginti savo karaliaus, o jūs – pirmyn prie kitų SolidWorks projektų!

026

 

Namuose: https://www.ted.com/talks/roman_mars_why_city_flags_may_be_the_worst_designed_thing_you_ve_never_noticed